Telefontider
- Mån-Sön 00.00-24.00
Vi tar hand om dig som har flera olika sjukdomar, och som behöver vård under en eller flera dagar. Det kan till exempel vara för diabetes, hjärtsvikt, KOL och infektioner. Hit kommer du också om du behöver undersökas mer för att få en diagnos.
På den här avdelningen är du som närstående välkommen enligt överenskommelse. Vänligen ring avdelningen före besöket för att stämma av.
Det är viktigt att du som besöker avdelningen:
Det går naturligtvis bra att närstående deltar i besöket via röst- eller videosamtal på din egen telefon. När ni har videosamtal är det viktigt att andra personer inte hamnar i bild. Tänk också på att visa hänsyn till de runt omkring dig genom att ha samtalet på låg volym.
Det går även bra att ringa till oss för att få veta mer om din närstående. På grund av morgonarbete och rond tar vi bäst emot telefonsamtal efter klockan 11. Då kan vi bättre ge information om våra patienter och vad som har tagits upp under ronden.