Telefontider
- Mån 08.00-08.30 11.00-12.00
- Tis-Fre 10.30-11.30
Till oss kommer barn och unga som ännu inte har fyllt 18 år för att undersökas eller behandlas för olika sjukdomar och besvär. Det kan till exempel vara astma, allergi, magont, huvudvärk eller urinvägsinfektion.
Till oss kommer patienter framför allt på remiss från primärvården, barnavårdscentralen och elevhälsan, men även från andra specialiteter. Vi tar i första hand emot patienter från Eslöv, Höör och Hörby.
Vi tar framför allt emot tidsbokade besök och har få möjligheter till akutbesök.
I nuläget måste vi tyvärr begränsa antalet besökare till våra patienter. Anledningen är att lokalernas utformning gör det svårt att hålla de fysiska avstånd som krävs för att undvika smittspridning.
En förälder är givetvis välkommen att vara med barnet under förutsättning att du inte har feber, hosta eller andningsbesvär. Syskon, vänner och andra närstående får avstå från besök just nu.
Du kan lämna synpunkter på vården på flera olika sätt. Till exempel genom att kontakta mottagningen eller avdelningen där du fick vård eller behandling. På 1177.se kan du läsa om fler sätt att lämna synpunkter och vilket stöd du kan få.