Öppettider
- Mån-Fre 08.00-16.00
Telefontider
- Mån-Fre 08.00-16.00
Till oss kommer du som behöver psykiatrisk specialistvård och som har eller utreds för en psykossjukdom.
När du söker vård hos oss behöver vi veta något om de besvär som du har. Det kan vi till exempel få genom att en läkare på din vårdcentral skriver en remiss till oss.
Du kan även söka vård genom att skicka in en remiss som du har skrivit själv, en så kallad egen vårdbegäran. Kontakta oss för mer information om hur du går tillväga.
Ta gärna med dig en närstående vid ditt första besök.
Kom ihåg att ta med legitimation.
Om du behöver tolk, meddela oss i god tid innan ditt besök så bokar vi det åt dig.
Anmäl ditt besök i receptionen.
Besöket tar 30-60 minuter.
Du kan kontakta oss via våra e-tjänster eller på telefon om du har frågor eller behöver boka om ett besök.
Du kan lämna synpunkter på vården på flera olika sätt. Till exempel genom att kontakta mottagningen eller avdelningen där du fick vård eller behandling. På 1177.se kan du läsa om fler sätt att lämna synpunkter och vilket stöd du kan få.